Magnety a jejich vlastnosti – seminář pro žáky ZŠ

Magnety a jejich vlastnosti – seminář pro žáky ZŠ

Ve středu 7.2.2024 odpoledne navštívilo asi 20 žáků 7. B ze ZŠ Vrchlického v Liberci katedru fyziky TUL proto, aby se dozvěděli něco o magnetech a jejich vlastnostech. Pod vedením prof. Jiřího Erharta se hravou formou naučili magnetické pole permanentních magnetů „vidět“ pomocí železných pilin nebo fóliových detektorů magnetické indukce. Dále si žáci zkusili přemagnetovat „slabší“ feritový magnet „silnějším“ neodymovým magnetem, vytvořit si „tajný“ magnetický“ obrázek na magnetickém papíře do inkoustových tiskáren, nebo Halbachovo pole v plastovém magnetu.

IMG 1640 2

Vzorky svých magnetických „výtvorů“ si odnesli na památku domů. Pro některé z žáků to byla jejich první návštěva na univerzitě a na katedře fyziky doufáme, že také nebude jejich poslední.