Skupenství látek a jejich změny – seminář pro studenty SŠ

V pátek 16.2.2024 dopoledne navštívilo 20 studentů sexty ze soukromého gymnázia Doctrina-Podještědské gymnázium, s.r.o. v Liberci katedru fyziky TUL. Zde se v přehledném semináři dozvěděli řadu zajímavostí o změnách skupenství a jejich aplikacích (např. výroba umělého sněhu, použití superkritického CO2 pro dekofeinizaci kávových zrn, lyofilizace potravin, destilace atd.). Seminář byl doprovozen pokusy na téma změn skupenství látek – var vody za pokojové teploty a nízkého tlaku, chladící směs sůl-led a vliv výparného tepla na „mokrou“ teplotu měřenou teploměrem. Studenti si sami také vyzkoušeli krystalizaci podchlazené kapaliny spojenou se vznikem skupenského tepla.

Další podobné semináře zaměřené na zajímavá fyzikální témata, zvláště pak z fyziky pevných látek (Piezoelektřina, Magnetismus, Tvarová paměť), pořádáme pravidelně na požádání a po domluvě s učiteli ze SŠ a ZŠ.